امروز دوشنبه 7 آذر 1401 - Mon 11 28 2022

آخرین زمان بروزرسانی FTM_DATE_FORMAT_LASTUPDATE

محمد تقی خان چارلنگ

  • مشاهده در قالب پی دی اف

 

محمد تقی خان چارلنگ را بهتر بشناسیم....... به نقل از وبلاگ دره خرزهره

تاریخ بختیاری تألیف علیقلی خان سردار اسعد ـــ ص:  ۶۱۷ـ۶۱۸ـ۶۱۹ـ۶۲۰ـ۶۲۱

به اهتمام جمشید کیانفر ــ چاپ دوم: ۱۳۸۳

 

محمد تقی خان چهار لنگ بختیاری شجاع الممالک


لایارد انگلیسی که در سال 1840 میلادی از نزدیک محمد تقی خان را ملاقات کرده بود سیمای ظاهری او را چنین توصیف کرده است . محمد تقی خان مردی پنجاه ساله میانه بالا و تا اندازه ای تنومند بود.او قیافه ای موقر و آمرانه و چهره ای زیبا و جذاب داشت ولی بینی او که در یکی از جنگها بر اثر اصابت گلوله دچار شکستگی شده بود تا اندازه ای از زیبایی صورت او کاسته بود .همیشه تبسم ملیحی بر لب داشت و هنگام خندیدن شاد و بانشاط بود .دارای صدای خوش و دلنشینی بود.وی ملبس به یک نوع لباس سفر یا نظامی بود که معمولا روسای بختیاری در هنگام مسافرت می پوشیدند. یک قبای آستین کوتاه تنگ و چسبان تا حد زانو روی خرقه بلند ابریشمی که دامن آن در زیر شلوار گشادش که دارای حاشیه ملیله دوزی و روی قوزک پایش بسته بود پنهان شده . دور کلاه بلندش یک لنگ یا شال مخطط پیچیده شده بود.اسلحه اش عبارت بود از یک تفنگ با لول بسیار نادر و ممتاز دمشقی که قنداقش به طرز جالبی با طلا و عاج تذهیب کاری شده بود.یک شمشیر از بهترین فولادهای کار خراسان با غلاف جوهر نشان.یک خنجر مرصع و گرانبها و یک پیشتاب بلند که بطرز استادانه ای تزئین کاری شده بود و به ((کیس کمر)) یا کمربندش آویزان کرده بود سر و گردن مادیان عربی زیبا و قشنگش با منگوله های سرخ و دکمه های نقره ای آرایش داده شده بود . زین و برگش نیز تذهیب کاری شده و در تنگ زین و بغل مادیانش یک شمشیر دیگر آویزان و در طرف مقابل یک گرز آهنی که معمولاً ایرانیها در جنگ بکار می بردند دیده می شد .محمد تقی خان از اسلحه و یراق خود بسیار راضی بود او صاحب یک قیافه اشرافی و رفتار و حرکاتش مانند فئودال های بزرگ بود هر چند محمد تقی خان فردی بیسواد و فرزند کوهستان بود اما از اندیشه و افکاری نو و مترقی برخوردار بود. در صدد سرو سامان دادن به وضعیت اجتماعی منطقه بختیاری بود.((سفرنامه یاگذر ذهاب به خوزستان . سرهنری راولینسون ترجمه اسکندر امان اللهی بهاروند1))

1- مادر محمدتقی خان: بی بی خانم دختر کاید آقا امیر بزرگ از کلانتران ایل مکوند و از نوادگان کاید امیر حسام الدین مکوند می باشد.

2- همسران محمدتقی خان: یکی دختر حسن خان، عموزاده اش بوده که در قلعه پدرش زندگی می کرد.

یکی دیگر از همسران او، بی بی خاتون جان خانم (همسر بزرگش بوده است) وی دختر یکی از خوانین بزرگ لرستان بوده است که این شیرزن، صاحب مرتبت و کاملاً شایسته این همه عزت و احترام بوده است که از این زن، صاحب سه فرزند به نام های حسین قلی خان- مهدی قلی خان- رضاقلی خان شده است.

3- حسین قلی خان: فرزند بزرگ و رشید محمد تقی خان به لحاظ شجاعت و دلیری و برخورداری از روحیه بالای عشایری. نزد پدر و مادر و در بین طوایف بختیاری از احترام و جایگاه ویژه ای برخوردار بود. لایارد انگلیسی می نویسد؛ پدر و مادرش علاقه شدیدی نسبت به او داشتند و او زیباترین پسری بود که در ایران بخصوص در میان مردم کوه نشین دیده بودم. او بچه ای دلیر، شجاع و باهوش و صاحب روحی بزرگ بود که می توان گفت از لحاظ خصوصیات اخلاقی به پدرش شباهت داشت.

4- یکی از خواهران محمدتقی خان، همسر خلیل خان بویر احمدی بوده است.

5- همسر علی نقی خان، فاطمه سلطان نام داشت.

6- کریم خان: برادر دلیر و شجاع محمدتقی خان بوده است که پس از دستگیری محمدتقی خان و انتصاب علیرضا خون بعنوان حکومت جانکی از سوی دولت مرکزی، علیرضا خون روش خشن و ستمگرانه ای با خانواده علی خان و منسوبانش در پیش گرفت و کریم خان را در باغملک دستگیر و او را به گلوله بست و ملا محمد دینارونی که از یاران و متحدین محمدتقی خان بود، تعقیب و در منطقه سراک وی را دستگیر و بقتل رساند و جسدش را به آتش کشید.

7- اصلان خان: پدرش ابوالفتح خان برادر محمدتقی خان و مادرش بی بی فاطمه دختر کاید اسماعیل امیری کلانتر ایل مکوندی بوده است. وی در سال 1290 هـ ق با دسیسه حسین قلی خان ایلخانی و علیرضا خون چهارلنگ در رامهرمز به اتفاق برادر زاده اش مراد خان، با تمهیداتی به دست کاید محمد جعفر شیرالی بقتل رسیدند. خواهر اصلان خون همسر امامقلی خان حاج ایلخانی و مادر محمدحسین خان سپهدار بوده است. اصلان خون در بقدرت رسیدن حسین قلی خان و امامقلی خان سهم بسزایی داشته است.

8- داراب خان: فرزند اصلان خون می باشد که بعد از قتل پدرش، با خداکرم خان پسر علیرضا خون رقابت داشت و چندین بار با پشتیبانی عمه زاده اش، محمدحسین خان سپهدار فرزند حاج ایلخانی به حکومت جانکی منصوب شد. وی مردی لایق و کاردانی بود. با اعراب رامهرمز که در زمان محمدتقی خان با یکدیگر در جنگ و ستیز بودند صلح نمود و دختر شیخ سلطان آل خمیس را برای ایجاد همبستگی بعقد خود در آورد و با طایفه گندزلوها که از طرفداران محمدتقی خان بودند بیش از پیش نزدیک شد و دختر خود بی بی شاه پسند را بعقد پرویز خان یکی از نوادگان مراد خان در آورد.

9- اسد خان: برادر علیرضا خان، هنگامیکه سواران کعب و عده ای از بختیاری ها برای رهایی محمدتقی خان در شوشتر به اردوی دولتی شبیخون زدند، در آن شب اسدخان که از نگهبانان معتمدالدوله بود بقتل رسید.

بی بی آقا بیگم: خواهر حسین قلی خان ایلخانی و همسر علیرضا خون چهارلنگ و مادر میرزا آقاخان و خدا کرم خان بوده است.

بی بی خانم کوچک: دختر حسین قلی خان ایلخانی و همسر میرزا آقاخان چهارلنگ بوده است.

 

نظرات  

 
+1 #49 علی 30 مهر 1398 ساعت 00:38
باسلام آیا ازنوادگان محمدتقی خان درحال حاضر درقلعه تل هستند
نقل قول
 
 
0 #48 حسین حسن زاده 19 مهر 1398 ساعت 09:52
اینم شماره حسن زاده از طایفه کیان ارثی09331680397
نقل قول
 
 
0 #47 حسین حسن زاده 19 مهر 1398 ساعت 09:51
سلام و عرض خسته نباشید حسن زاده هستم و طبق چیزایی که از بزرگان شنیدم پیشینه ما بر می گرده به ۲۰۰سال پیش و قلعه تل از طایفه کیان ارثی یا کنارسی،خواستم ببینم الان یخورده اطلاعات میخواستم،که ببینم از کدوم شاخه کیان ارثی هستیم،کسی هست راهنمایی کنه ممنون میشم،
نقل قول
 
 
0 #46 عادل چرخاب 16 مرداد 1398 ساعت 00:46
باسلام خدمت عزیزان بنده ازنوادگان علیمرادخان برادررشیدخان جدمحمدتقی هستم وسنددسنویس ازمرحوم محمدتقی خان به امضاومهرسردارعل ینقی خان نیزدردست داریم ساکن شهرستان شوشترروستای کوه زرهستم باتشکر
نقل قول
 
 
+1 #45 قیصر چهارلنگی 29 تیر 1398 ساعت 18:22
با سلام وسپاس نسبت به دوستان وهمتباران عزیر جد چهارم ما ۱۴۰ سال پیش از منطقه قلعه تل به سمت منطقه عقیلی شوشتر کوچ کردولی متاسفانه اطلاعات دقیقی از طایفه وفامیل در منطقه قلعه تل ندارم ممنون میشم اگر اطلاعاتی در این خصوص دارید ازطریق شماره تماس ۰۹۳۰۸۱۲۸۳۳۶بنده را آگاه نمایید
نقل قول
 
 
0 #44 محمد کیانرسی 08 تیر 1398 ساعت 02:16
مجدد تشکر میکنم از گردانندگان این وبلاگ‌و آروزی پژوهش بیشتر برای نانوشته های تاریخ اجدادمان

وخاضعانه در خواست میکنم که در مورد خواسته ها در پیامهای بالا یارییم کند
نقل قول
 
 
0 #43 محمد کیانرسی 08 تیر 1398 ساعت 02:13
درود مجدد حبیب خان معروف به حبیب الله خان چهار پسر داشت بنامان کاظم خان جد خوانین رشیدی در چیت انبه میداود
علی خان جد خوانین شکم زا خالوهای مکوندم

نصراله خان جد خوانین اسفندیار پور
واسکندر خان که نوادگان وی در فریدون شهر .اصفهان و تهران وخارج از کشور ساکن هستند
نقل قول
 
 
0 #42 محمد کیانرسی 08 تیر 1398 ساعت 02:01
درود بر همتباران عزیزم بله یکی از دختران علی خان کیانرسی یا کنرسی همسر مسیح خان سلحچین بوده دوم اینکه رشیدخان دو پسر داشت بنامان حبیب یا حبیب الله خان ورضاخان که حبیب خان در حوالی قلعه شیخ در جنگ با اعراب کشته شد و رضاخان در دربار زندیه بود در زمان صادق خان زند اختیار دار بختیاری که سرانجام بدست صادق خان زند کور گردیده و علی خان پسر حبیب الله خان حاکم وجانشین وی شد و داستان آن مفصل است
سوم از عالیجنابان عبدالرضا سلحشور و نصرتالله عزت پور وتاتزایی که نوشته از نوادگان کریم خان معروف به آ کریم برادر محمد تقی خانم تمنا دارم به شماره زیر با اینبرادر کوچکتان تماس بگیرید اول یک پیام متن ارسال نمایید
محمد کیانرسی از نوادگان خانباباخان
09163924907
نقل قول
 
 
0 #41 سعید اسفندیارپور 04 ارديبهشت 1398 ساعت 20:24
با سلام خدمت برادر عزیزم.سعید چهارلنگ بختیاری مرا بابت این تأخیر ببخشید چشم من در خدمتتان هستم 09168504283.جهت آشنایی بیشتر نسبت به هم خون بودن من و شما لازم است که بگویم که رشیدخان یک پسر بنام حبیب‌الله خان داشت وحبیب الله خان سه پسر داشت بنامهای علی خان و اسکندرخان و نصرالله خان . جنابعالی از نوادگان علی خان وبنده از نوادگان نصرالله خان هستم
نقل قول
 
 
0 #40 سعید اسفندیارپور 04 ارديبهشت 1398 ساعت 20:08
با سلام خدمت شما .بنده تلفنی از آقای فرج الله خان ندارم ولی ایشان در اصفهان زندگی میکنند و دائی بنده آقای اصلان کیانی که از نوادگان ابوالفتح خان برادر بزرگ محمد تقی خان است با ایشان ارتباط نزدیکی دارند .
نقل قول
 
محل کنونی شما