امروز دوشنبه 7 آذر 1401 - Mon 11 28 2022

آخرین زمان بروزرسانی FTM_DATE_FORMAT_LASTUPDATE

کارزار انتخابات و کارچاق کن های پول به دست

  • مشاهده در قالب پی دی اف
میانگین امتیار کاربران: / 0
ضعیفعالی 

کارزار انتخابات و کارچاق کن های پول به دست ...

کمتر از هشت ماه به انتخابات مجلس باقیمانده و تنور تبلیغات در حال داغ شدن است .عده ای نیز از هم اکنون سر کیسه ها را شُل کرده و این سئوال را در ذهن مردم متبادر ساخته اند که مگر از نظر اقتصادی ،در طول چهارسال حضور یک نماینده در بهارستان،چقدر عاید ایشان خواهد شد که هزینه های سرسام آوری صرف تبلیغات می نمایند؟...چرا اطرافیان بعضی از این کاندیداها را افراد پیمانکار،سرمایه دار و یا بعضی از مسئولین تشکیل میدهند؟

کل حقوق و مزایای یک نماینده در چهارسال به نیم میلیارد تومان نمی رسد که با رقم تبلیغات میلیاردی پیش از انتخابات همخوانی ندارد...پس قصه چیز دیگریست و کارهای پیمانی بزرگ و سودهای مسئولیتی هدف است نه انتخاب شایستگان ...

چرا نظارت دقیقی بر این گونه تبلیغات وجود ندارد؟ گرچه چندین بار بحث نظارت بر آن در مجلس مطرح ، ولی باز هم عملی نشد . آیا نماینده ای که با چنین رویکردی وارد بهارستان می شود ،می تواند خدمتگزاری برای حوزه ی انتخابیه ی خود باشد یا فقط وامدار اسپانسرها و پیمانکاران خواهد بود؟

معمولا اینگونه تبلیغات در کشورهای جهان سوم بیشتر رایج بوده،گرچه در بعضی از کشورهای پیشرفته نیز وجود دارد ولی از نهادهای نظارتی ،انتظار میرود که سیطره ی نظارتی خود بر اینگونه تبلیغات که با صرف هزینه های گزاف سعی در فریب افکار عمومی و صدمه زدن بر نتیجه منصفانه انتخابات دارند را بیشتر نموده ،تا ملاک ومعیار انتخاب اصلح برای مردم،تخصص،تعهد،صداقت،جسارت،پشتکار وحُسن سابقه باشد نه خرید وفروش آرا...اگر اینگونه نظارت ها از هم اکنون به درستی صورت بگیرد برخی از نامزدها و یا پیمانکاران و متمولین اطراف ایشان نمی توانند از مشکلات معیشتی اقشار کم درآمد سوء استفاده نموده و با خرید آرا، یا وعده هایی در راستای تامین منافع اشخاص خاص، شأن و منزلت مردم و به تبع آن جمهوریت نظام اسلامی را به خطر بیاندازند.

اینگونه تبلیغات وخرید وفروش آرا در انتخابات شورای شهر نیز،در بعضی موارد نسبت به ادوار گذشته پررنگ تر بوده و متاسفانه نقش نهادهای نظارتی نیز کمرنگتر از گذشته به نظر می رسید .لذا امیدست که در انتخابات پیش رو ، شاهد حضور حداکثری از طرف مردم و انتخاب افرادی متخصص وکارآزموده ،به دور از تبلیغات هنگفت باشیم و نخبگان،اندیشمندان وصاحبنظران با خارج کردن کارچاق کن های انتخاباتی که به جز هزینه کردن و درآمدهای پس از انتخابات به چیز دیگری نمی اندیشند، یاریگر مردم در انتخاب افراد برتر و اصلح بوده تا مجلسی در شأن ملت و نظام ساخته شود ....

#علی_دهپور (عضو انجمن اسلامی معلمان هفتکل )

#هفتکلی_ها

محل کنونی شما