امروز دوشنبه 7 آذر 1401 - Mon 11 28 2022

آخرین زمان بروزرسانی FTM_DATE_FORMAT_LASTUPDATE

سال نو مندائیان

  • مشاهده در قالب پی دی اف
میانگین امتیار کاربران: / 0
ضعیفعالی 

کهن ترین دین جهان در اهواز ؛                 به قلم منصور محرابی فرد

      آیین سال نو مندائیان در کنار رود کارون...

نشانه های کهن بودن در چهره های آنان مشهود است؛ مندائیان خوزستان آخرین بازمانده گان نسل مندایی، پیروان یحیی ذکریا هستند. مردمی باستانی با زبانی آرامی، یکی از کهن ترین زبان های جهان در کنار رود کارون سال 2022 یحیی را اعلام نمودند.

روزگاری جمعیتی مندائیان در ایران 25 هزار نفر بودند، اما متاسفانه، بی توجهی به اقلیت های دینی و مسایلی دیگر باعث مهاجرت نسل جوان این قوم شد، کمتر از سه هزار نفر باقی نمانده، و این ها آخرین کسانی هستند که در اهواز آیین کهن مندایی را پاس می دارند. هم اکنون در عراق نزدیک به 12 هزار نفر مندائی زندگی می کنند، که این امار پیش از حمله امریکا به عراق 75000 نفر ذکر شده است.

میلاد یحیی ذکریا، یکم هطیا 2022 یحیی امروز 29 اردیبهشت برگزار شد، گروه های مندائیان کودکان، زنان، جوانان و پیران مندایی با لباس سفید کناره رودکارون در چادری که آماده کرده بودند، جمع شده و به اجرایی آئین های خود پرداختند. دعا خوانده شد و کودکان و مردان به کارون رفته و در کناره کارون غسل تعمید شدند. در آبی که آلوده گی و گل آلود بودنش کاملا نمایان بود.

این گروه پیروان یحیی ذکریا هستند، یحیی بن زکریّا یا یوحنا معمدان از کسانی است که مسیحیان، مسلمانان، صابئین مندایی معتقد به پیغمبری او هستند. از او با صفت تعمیددهنده یاد می‌شود .

زبان مندائیان آرامی است که بنا بر روایات آنان از آرام پسر سام پسر نوح گرفته شده است.

انجیل لوقا تنها انجیلی است که به شرح زاده‌شدن یحیی می‌پردازد. بر اساس روایت لوقا، یحیی تعمیددهنده، فرزند زکریا و الیصابات است. الیصابات نازا بود و نمی‌توانست فرزندی برای زکریّا بیاورد. وقتی نوبت زکریا بود تا در معبد اورشلیم بخور دهد، از خداوند خواست تا وارثی صالح به وی عطا کند. جبرئیل بر وی نازل شد و به او بشارت داد که از او و زوجه‌اش الیصابات فرزندی پدید خواهد آمد که نام او «یحیی» است.

زکریّا از کلام فرشته متعجب شد، زیرا با توجه به کهولت سن خودش و الیصابات این مسئله را غیرممکن می‌دید. اما فرشته گفت که «این برای پروردگار تو آسان است». زکریّا به نشانه این بشارت تا سه روز نمی‌توانست سخن بگوید؛ و نهایتاً پس از سه روز هنگامی که نام فرزند را از او پرسیدند-الیصابات، قصد کرد او را به نام پدرش زکریّا نام نهد-زکریّا تخته‌ای خواست و اسم یحیی را (که در آن زمان اسمی بی‌سابقه و کاملاً جدید بود) بر آن نوشت و در همان لحظه دوباره قدرت تکلم خود را بازیافت.

#منصورمحرابی_فرد ( #سرتیوک )

#مکوندی_ها

https://t.me/MakvandiyaL

محل کنونی شما