امروز دوشنبه 7 آذر 1401 - Mon 11 28 2022

آخرین زمان بروزرسانی FTM_DATE_FORMAT_LASTUPDATE

کوتاه از شاه نشین

  • مشاهده در قالب پی دی اف
میانگین امتیار کاربران: / 0
ضعیفعالی 

شاه نشین 
شاه نشین یکی از روستاهای مُلک مکوند است که مابین هفتکل و باغملک و زیر سایه کوهساران آسماری ؛ همانجایی که نخجیر بزرگان و تک تیراندازان بختیاری است هر صبحگاه با صدای تیهو و کبک به آفتاب درود می فرستد و هر شامگاه نیز با صدای پای آب که از میان آبادی می گذرد به خواب می رود.

شاه نشین  یعنی جای نشستن شاه ... به نوشته ي آقاي امير آرمين  پژوهش گر ارجمند و نويسنده كتاب ((تاريخ بختياري و شرحي بر جانكي و طايفه مكوند)) نادر شاه افشار بعد از بازگشت از كهگلويه و بوير احمد و در سر راه سفر به شوشتر در اين منطقه اتراق كرده و از آن تاريخ به بعد آنرا شاه نشين ناميده اند    ولی در اصطلاح جغرافیایی به مکانی که از سه طرف در احاطه کوهها باشد شا ه نشین می گویند .

روستای شاه نشین از طرف شرق با  کوه آسماری و روستاهای صحرای توله (آبلشکر و  چشمه روغنی) و از سمت مغرب با روستاهای سرتیوک ، جارو و دیمه درب و از سمت شمال  نیز با بیدزرد و گل گیر همسایگی دیرینه دارد .
فاصله روستای شاه نشین از سمت مغرب و روستای سرتیوک به هفتکل نزدیک بیست   کیلومتر و از سمت شرق و صحرای توله با هفتکل بیش از چهل و پنج کیلومتر است.
با توجه به زمینهای حاصلخیز کشاورزی و مراتع وسیع و بکر، کار اصلی مردم ساکن در روستای  شاه نشین کشاورزی و دامپروري  است و هم اکنون به صورت ثابت بیش از ده خانوار و بصورت فصلی  نزدیک به يكصد و پنجاه  خانوار در این روستا ساکن هستند .
در اول انقلاب و قبل از آن بدلیل نبود مدرسه راهنمایی در شاه نشین ساکنان این روستا جهت ادامه تحصیل فرزندانشان مجبور به کوچ به هفتکل بودند و به همین دلیل در یک دوره ی ده ساله (تا سال شصت و پنج) تقریباً هشتاد درصد ساکنین به هفتکل و اهواز مهاجرت کردند   ودر کوتاه مدتی این روستا به مخروبه ای تبدیل شد  و بعد از آن نسل جوان شاه نشين با راه اندازي انجمن سبز  (در سال هفتاد و هشت)  باهمت و كار مضاعف،اتحاد ، همدلي و يكرنگي   در راستاي احياي اين روستاي زيبا گام برداشتند كه گزارش گوشه اي از مهمترين عملكرد اين سازمان مردم نهاد در همين تارنما آمده است.

محل کنونی شما