امروز جمعه 28 تیر 1398 - Fri 07 19 2019

آخرین زمان بروزرسانی FTM_DATE_FORMAT_LASTUPDATE

روستای منتظران / ایستا در طالقان

  • مشاهده در قالب پی دی اف
میانگین امتیار کاربران: / 1
ضعیفعالی 

ایران را بهتر بشناسیم...

منتظران (ایستا) در طالقان/ روستایی از جنس دیگر.... سلیمان اسمی 

به مناسبت هفته معلم، باتفاق همکاران، عازم منطقه زیبا و دیدنی #طالقان شدیم. طالقان حدود دو ساعت از #کرج فاصله داشته و حد فاصل کرج ــ قزوین در منطقه ای کوهستانی واقع شده است.

تصورم از "طالقان " شهری بزرگ با ساختمان های سر به فلک کشیده بود اما در واقع منطقه طالقان، مجموعه ای از روستاهای بسیار زیبا، در دامنه کوههای برفگیر البرز است که رودخانه ای خروشان از میان آن می گذرد و   تپه های سرسبز مخمل گونه اش، سفر را برایتان لذت بخش می کند.

اخیرا با احداث سدی بر روی رودخانه علاوه بر استفاده در حوزه کشاورزی منطقه، بخشی از آب شرب کرج و تهران هم تامین می شود.

در کنار زیبایی های طبیعی، آب و هوای بی نظیر در فصل بهار وتابستان ، شیروانی های رنگ به رنگ منازل ویلایی که چشم هر بیننده ای را مسحور خود می کند ، رودخانه خروشان ،آبشارهای دیدنی، درختان مثمر، گیاهان دارویی کم نظیر و.... اما آنچه بیش از همه ی اینها جلب توجه می کند ، مردمانی سختکوش، متعبد، خوش برخورد، اهل کشاورزی،دامپروری و... است.

در این بین موضوع دیگری که بر جذابیت های طالقان افزوده، وجود روستایی با نام " #منتظران " یا " #ایستا "است که در منطقه بالا طالقان و با فاصله کمتر از ده کیلومتر از هسته مرکزی طالقان، در کنار رودخانه واقع شده است. در این روستا حدود نه خانوار زندگی می کنند که گویا سالها پیش از #تبریز به اینجا مهاجرت کرده اند.

مردم این روستا خود را منتظران واقعی #امام_زمان (عج) می دانند و باور دارند 13 نفر از یاران منجی عالم بشریت از منطقه طالقان خواهند بود. علیرغم تمکن مالی بسیار خوب، بنا بر فتوای مرجعشان که از دوره قاجار تاکنون بر آن ثابت قدم مانده اند، خود را از تمامی مظاهر تمدن؛ از قبیل برق، تلفن، گاز، مواد غذایی بسته بندی شده،وسایل نقلیه و....به دور داشته اند. بنا بر گفته یکی از معتمدان محلی که با آنها در ارتباط بوده است ؛ منازلشان به هم وصل بوده وبرای خودشان قابلیت دسترسی دارد و اگر چیزی نیاز داشته باشند از یکدیگر بر می دارند... زنان این روستا بسیار کم یا هرگز دیده نمی شوند و بُرقع به چهره داشته وجلسات زنانه ای خاص برای خود دارند.معمولا زنان غریبه را نمی پذیرند یا درب منازل را می بندند.   مردم روستا کارهایشان را هنوز به شیوه سنتی و با استفاده از احشام و گاو آهن انجام می دهند. همه ی مایحتاج از قبیل نان، گوشت، حبوبات، میوه، گیاهان دارویی و.... را خودشان تهیه می کنند و چیزی نمی فروشند. زمین های محدود کشاورزی شان بسیار دقیق و منظم تقسیم شده اند. از سموم و کودهای شیمیایی استفاده نمی کنند و کشاورزیشان اصطلاحا تمام اُرگانیک است. نکته جالب اینکه گله های گوسفندانشان به رنگ سیاه بوده و از بالای کوه مشرف به روستا قابل رویت هستند.

هرکسی هر جا بمیرد، همانجا دفنش می کنند و دیگر سراغ مزارش نمی روند.

برای آموزش فرزندانشان مکتب خانه ای دارند که شیخ روستا در آن به تعلیم و تعلم می پردازد.

علیرغم نداشتن ساعت، رادیو، تلویزیون یا وسایل ارتباط جمعی، نماز هایشان را سروقت می خواندند و روزه هایشان را برپا می دارند.

مردم روستا صورتی سرخ گونه داشته و بسیار سرحال و قبراق هستند.در صورت برخورد با افرادی از بیرون، اهالی حق صحبت کردن نداشته و هیچ سوالی را پاسخ نمی گویند و تنها "شیخ و بزرگ روستا "و روابط عمومی پاسخگو می باشند. علیرغم نداشتن رادیو، تلفن و....از بسیاری از جریانات به روز دنیا اطلاع دارند. تنها منبع ارتباط کسانی که قصد دیدن آنجا را دارند، روابط عمومی روستای منتظران است.

در اعتقادات، شیعه 12 امامی بوده و منتظر ظهور امام زمان (عج) هستند. گویا اسب بسیار گران قیمتی نیز خریده و از آن نگهداری می کنند چرا که باور دارند، امام عصر"سوار بر اسب" ظهور کرده و قیامش با شمشیر خواهد بود. معمولا ازدواج آنها در بین خودشان است و هرکسی نتواند زندگی در شرایط یاد شده را تحمل کند می تواند مجموعه را ترک کند.

تاکنون مطالب بسیار در خصوص این روستا و باورهایشان نوشته شده و حتی برخی مستند نگاران، خارج از کشور نیز تحقیقاتی درباره آنان انجام داده اند....

به شخصه دیدن و شنیدن این موضوعات در کنار همه ی جذابیت های طالقان، برایم بسیار جالب بود ودر این سفر، تجربه ای متفاوت و تازه از مردمان کشورم با آیین ها، سنت های آنان پیش رویم گشوده شد.چنانچه شما نیز برنامه ای برای سفر داشتید جذابیت های طالقان را از دست ندهید

.

محل کنونی شما