امروز سه شنبه 30 بهمن 1397 - Tue 02 19 2019

آخرین زمان بروزرسانی FTM_DATE_FORMAT_LASTUPDATE

نگاهی به زندگی و آثار کاید مهراب امیری

  • مشاهده در قالب پی دی اف

#مفاخر_مکوند

#مهراب_امیری نویسنده و مترجم نامدار بختیاری است .او که در سال 1307 در روستای جارود ( هفتکل ) زاده شد در درازای سال ها پژوهش، آثار گوناگونی به ویژه پیرامون تاریخ بختیاری منتشر کرد. زنده یاد #کاید_مهراب_امیری نخستین نوشتارش را در سال 1325 در سالنامه ی فرهنگ بختیاری منتشر کرد.

"حکومتگران بختیاری" آخرین اثر شادروان #کاید_مهراب_امیری می باشد. این بزرگمرد تاریخ بختیاری بیش از پنجاه سال از عمر گرانبار خویش را صرف خدمت به شناخت هرچه بیشتر قوم بختیاری نموده و با ترجمه آثاری از پژوهشگران غربی چون "پروفسورگارثویت ـ دکترمکبن روز،ایزابلا بیشوپ،هنری استون لایارد "و "ده سفرنامه از ده جهانگرد خارجی" که درباره بختیاری بوده و با تالیفات خود چون زندگی سیاسی " اتابک اعظم،جغرافیای خوزستان "و چند تالیف دیگر که کتاب حکومتگران بختیاری آخرین آنان بوده ،توانسته است خدمات ارزنده ای به قوم بختیاری بنماید.آثار ارزشمند کاید مهراب امیری چراغی فرا راه پویندگان راه فرهنگ بختیاری است.

این مورخ نامی بختیاری در روز یکم اَمُردادماه سال ۱۳۷۶ خورشیدی در سن هفتادسالگی به رحمت ایزدی پیوست و در گورستان فرحزاد تهران به خاک سپرده شد.

 

محل کنونی شما