امروز يكشنبه 5 خرداد 1398 - Sun 05 26 2019

آخرین زمان بروزرسانی FTM_DATE_FORMAT_LASTUPDATE

والنتاین یا سپندارمذگان؟

  • مشاهده در قالب پی دی اف

 

              ولنتاین یا سپندارمذگان؟ باز هم مرغ همسایه غاز است!!! .... مسعود حیدرزاده

چند سالی است که ۲۵ بهمن (۱۴ فوریه) روز ولنتاین و خرید گل و عروسک، شکلات و … در کشورمان باب شده است.

اکثر جوان ها بدون اطلاع از اینکه اصلا این ولنتاین خوردنی یا پوشیدنی است، فقط می دانند که در این روز باید برای کسانی که دوست دارند هدیه بخرند.

اما داستان ولنتاین از کجا شروع شد؟
در قرن سوم میلادی که مطابق می شود با اوایل امپراطوری ساسانی در ایران، در روم باستان فرمانروایی بوده است به نام کلودیوس دوم. کلودیوس، عقاید عجیبی داشت، از جمله اینکه سربازی خوب خواهد جنگید که مجرد باشد؛ از این رو ازدواج را برای سربازان امپراطوری روم قدغن می کند.
کلودیوس به قدری بی رحم و فرمانش به اندازه ای قاطع بود که هیچ کس جرات کمک به ازدواج سربازان نداشت.
اما کشیشی به نام والنتیوس (ولنتاین)، مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می کرد.
کلودیوس دوم از این جریان خبر دار می شود و دستور می دهد که ولنتاین را به زندان بیاندازند.
سرانجام کشیش به جرم جاری کردن عقد عشاق اعدام می شود.
بنابراین او را به عنوان شهید راه عشق می دانند و از آن زمان نهاد و سمبلی می شود برای عشق. 
اما متاسفانه و با کمال تعجب، ایرانیانِ امروز، با بیش از چهارهزار و پانصد سال تمدن، برگزاری جشنها و مناسبتهای بیگانه را نشانه ی تمدن و فخر می دانند! همه اسم "ولنتاین" را شنیده اند و مراسم آن را مانند سایر بیگانگان بجا می آورند،
ولنتاین در دهه های اخیر علاوه بر دنیای غرب، در دیگر کشورهای شرقی و اسلامی هم رواج پیدا کرده است. در چند سال گذشته پای این سنت بیگانه و غربی به جامعه ما نیز باز شده است و جوانان ما هم گاها چنان غرق در این روز به اصطلاح ولنتاین شده اند که وانگهی این جشن رویدادی ایرانی است!!
شوربختانه جامعه و جوانان ما تا به حال اسم "سپندارمذگان" به گوششان هم نخورده است و نمیدانند که ما ایرانیان در فرهنگ و باور کهن خود جشنی به مراتب قدیمی تر و زیباتر از ولنتاین که گستره ای بسیار پرمعناتر و دارای مفاهیم به مراتب زیباتری از عشق و احترام به زنان و مادران را داریم.

اما داستان "سپندارمذگان" چیست؟
در ایران باستان، نه چون رومیان از سه قرن پس از میلاد، که از بیست قرن پیش از میلاد، یعنی حدودا دوهزار سال پیش از تولد ولنتاین، میان آریائیان روزی موسوم به روز عشق (سپندارمذگان یا اسفندارمذگان) بوده است.
این روز در تقویم زرتشتی مصادف است با پنجم اسفند ماه و در تقویم جدید ایرانی، که شش ماه اول سال سی و یک روز حساب میشود، شش روز به جلو آمده و دقیقا مصادف میشود با ۲۹ بهمن، یعنی چهار روز پس از روز ولنتاین فرنگی.
براستی چرا باید جشنی که در آن به زنان و مادران و زمین به عنوان منبع زایش زندگی و زندگانی نگاه میکند و سراسر  عشق ورزی است و در هزاران سال پیش که در همه دنیای آنروز زن را بی ارزش و فاقد هرگونه حق و احترامی می دیدند و ولی در فرهنگ ناب ایرانی اینگونه کرامت و ارزش زن را پاس میداشتند را با جشنی که هیچ سنخیتی با فرهنگ ما ندارد جایگزین کنیم ؟
البته ایراد از جامعه نیست، چرا که به دلایلی متولیان فرهنگی کشور هیچگونه رغبتی به ترویج و معرفی جشنهای ملی ندارند و بالطبع، حافظه جامعه هم خالی از آگاهی و یا کم اطلاعی از وجود چنین روزها و جشنهای زیبای ایرانی می شود و همین امر باعث می شود که وقتی نوای جشنی مشابه، ولو مغایر با ارزشهای ملی و مذهبی ما، از شیپورهای تبلیغاتی غرب به گوش برسد اینگونه در جامعه نفوذ کند و ما شویم مصداق بارز این بیت از حافظ شیرازی:

سالها دل طلب جام جم از ما می کرد  و آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد

از بیست و نهم بهمن تا پنجم اسفند، سپندارمذگان را با عشق به عِشمان که همانا مادر، همسر، طبیعت و هر آنکس که دوستش داریم، سپری کنیم و گرامی بداریم...

محل کنونی شما