امروز پنجشنبه 31 مرداد 1398 - Wed 08 21 2019

آخرین زمان بروزرسانی FTM_DATE_FORMAT_LASTUPDATE

دیدار سازمانهای مردم نهاد با استاندار

  • مشاهده در قالب پی دی اف
    دیدار سازمانهای مردم نهاد با استاندار/انجمن سبز نماینده هفتکل

 

مشکلات محیط زیستی استان باعث شد روز یکشنبه اول بهمن ماه جاری نشستی با حضور سمن های فعال در حوزه محیط زیست در محل خانه سمن های استان خوزستان تشکیل شود تا به یک راهکار جهت ایجاد،شبکه استانی محیط زیست و سپس ملحق شدن به شبکه کشوری برسند. در این نشست آقایان مراد ظهرابی از #انجمن_سبز_پایان و علی اصغر دهپور از #انجمن_سبز_شاه_نشین بعنوان سمن های محیط زیست شهرستان هفتکل شرکت نموده و ضمن انتقاد شدید به وضعیت موجود در خصوص نگاه خاص به بعضی از سمن ها و خصولتی کردن برخی زا سازمانهای مردم نهاد، راهکارهایی در این خصوص ارائه نمودند.

وضعیت بغرنج محیط زیست و مطالبه زیاد کنشگران باعث شد که دکتر شریعتی استاندار خوزستان از سمن های محیط زیست دعوت نمایند تا روز دوشنبه دوم بهمن ماه در نشستی حضوری با سمن ها در کنار آنان نسبت به همفکری در این خصوص چاره اندیشی نمایند.ابتدای جلسه به چند نفر از نمایندگان سمن ها وقت داده شد تا نسبت به بیان دیدگاه خود،اقدام نمایند. در حوزه ریزگرد و منابع آب و منابع طبیعی و تالابها هر کدام مطالبی را ارائه نمودند. علی اصغر دهپور بعنوان نماینده #انجمن_سبز هفتکل در خصوص بُعد فرهنگی و اجتماعی مشکل محیط زیست به ایراد سخن پرداخت. وی اظهار داشت : مشکل کنونی استان در خصوص مسائل محیط زیست در حال تبدیل شدن به یک معضل اجتماعی است و آنچه باعث پاشنه آشیل امنیتی اجتماعی استان خواهد شد نه تکثر قومی است و نه وجود لهجه ها و زبانها ، بلکه مهم ترین خطر در این زمینه آسیب رسیدن به سرمایه اجتماعی که همان اعتماد عمومی توده های مردم به وعده ی دولتی هاست ... مردم خوزستان با وجود تکثر قومیتی قرنهاست که درنهایت احترام و همدلی در کنار هم زندگی می کنند ولی وقتی می بینند نگاههای خاصی از سوی برخی تصمیم گیرندگان دولتی در قضیه انتقال آب به برخی استانهای دیگر وجود دارد ، اعتماد آنان دچار ضربه شده و به سرمایه اجتماعی خدشه وارد می کند. وی در ادامه از استاندار خواست تا با تغییر نگرش به مطالبات اجتماعی راه را برای حضور کنشگران محیط زیستی خصوصا در تصمیم گیری های ادارات و نهادها و سازمانها جهت ایجاد یک اتمسفر کلی در خصوص مطالبه محیط زیست باز نماید.

پس از صحبت های منتخبین ،دکتر شریعتی ضمن خوشامدگویی به نمایندگان سمن ها و اعتقاد به دغدغه بحق مطالبه گران محیط زیست از آنان خواست تا نسبت به ورود به تصمیم گیری های محیط زیستی با ارائه راهکار و مطالبه جدی اقدام نمایند و در این خصوص گزارش مفصلی از اقدامات مجموعه استانداری در خصوص تصمیم گیری های محیط زیست و پروژه های مرتبط ایراد کرده از آنان خواست تا نسبت به پیگیری امور زیست محیطی ،فعالیت خود را بیشتر نمایند. حق آبه تالاب هورالعظیم ، مشکلات سد گتوند، تصفیه خانه فاضلاب در دست ساخت در استان، نهال کاری مناطق منشا ریزگرد، مشکلات کارون و مواردی دیگر آیتم هایی بودند که استاندار به آنان پرداخت و انتقاداتی نیز از سوی حاضرین به برخی از آنان صورت گرفت. در پایان نمایندگان سمن ها بصورت جدی ضمن انتقادات شدید خود خواستار ایجاد فضایی برای ورود خود به مسائل محیط زیستی بودند که مورد موافقت استاندار قرار گرفت و قرار شد راه برای این مطالبه بحق آنان فراهم شود و در روزهای آینده اقدامات موثرتری در این خصوص انجام پذیرد.


#سازمانهای_مردم_نهاد

#ریزگرد

#محیط_زیست

#استاندار

 

محل کنونی شما