امروز سه شنبه 30 بهمن 1397 - Tue 02 19 2019

آخرین زمان بروزرسانی FTM_DATE_FORMAT_LASTUPDATE

نمایش های آیینی در شاه نشین

  • مشاهده در قالب پی دی اف

   اجرای  نمایش های آیینی  در نوروزگاه  شاه نشین   ....    سلیمان اسمی
فرهنگ  سنگ بنای هویت هر جامعه و پیوند دهنده اقوام در گستره جغرافیای هر کشور است .ایرانیان کهن به واسطه شخصیت های بی نظیر و فرهنگ دوستان میهن پرست ، در حفظ سنت ها و آیین ها زبانزد بوده اند و برای زنده نگه داشتن هویت خود از هیچ تلاشی دریغ نمی کردند و موید این مساله نیز حل کردن فرهنگ همه ی اقوامی بود که به ایران زمین حمله می کردند و به آن چشم طمع داشتند ، از اسکندر مقدونی و سلوکیان گرفته تا خلفای عباسی و خاقان های خونریز مغول… . در این بین "بختیاری" به عنوان یکی از کهن ترین اقوام  ایرانی  در پاسداری از میهن و آیین و فرهنگ ، الگو و پیشرو   بوده است .آنها با همه ی وجود سنت نیاکان را  نسل به نسل و سینه به سینه  به فرزندان خود منتقل می کردند  تا به نسل امروز رسانده اند.
بی شک حفظ فرهنگ و خرده فرهنگ ها  در عصر مدرنیته و دهکده جهانی  از ضروریات هر جامعه ای است که می خواهد از خود،  بیگانه نشود . در همین راستا " انجمن سبز شاه نشین "  سالهاست با جدیت و مداومت با برگزاری  مسابقات تیراندازی سنتی ، بازیهای بومی محلی ، برگزاری نمایش های آیینی وگرامیداشت ایام و اعیاد ملی و مذهبی  با حضور خیل مشتاقان ،در نگهبانی و پاسداری ازفرهنگ بختیاری  کوشش می نماید .
در سال جاری و در  دوازدهم فروردین 1396 در هوایی مطبوع و بهاری و همزمان با روز جمهوری اسلامی  با برنامه ریزی انجام شده  از سوی انجمن سبز شاه نشین  ، سیاه چادرهای  بختیاری برپا شد و درآنها غذاهای محلی طبخ گردید .پس از آن  در غروب  همین روز و   درحالی که جمع کثیری از هموطنان در "روستای شاه نشین " به عنوان نوروزگاه  برگزاری بازیهای آیینی  گرد هم آمده بودند برنامه با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز گردید . شهاب داودی مجری خوش کلام این برنامه ضمن تبریک سال نو و خیر مقدم به حاضرین از فرهنگ و ضرورت ورزش دادن آن در همیشه ایام گفت و افزود :فرهنگ با ورزش دادن و مداومت ورزیده می شود و بالنده می ماند  و ما امروز نه صرفا برای شنیدن نوای موسیقی و بازیهای محلی ، که برای ورزش دادن و پاسداری از فرهنگ گرد هم آمده ایم . پس از آن مهندس مکوندی به نمایندگی از انجمن سبز از حضور مردم تقدیر نمود.
نمایش آیینی "گراز بازی " که روایتی از باورهای کهن مردم ایران زمین است و همچنین نمایش آیینی" کمین و جرین " با هدف نشان   اثرات حرص و آز و عاقبت طمع ورزی به عنوان دو بازی آیینی  و فرهنگی  بختیاری  که از سالها پیش در این روستا برگزار می شد ، بوسیله بازیگران محلی به شکلی زیبا اجرا گردید و تشویق حاضرین فرهنگ دوست  را برانگیخت .
در ادامه  علی دهپور  به نمایندگی از انجمن سبز از فعالیت های این انجمن  طی سالهای گذشته گفت و مهمترین این اقدامات در زمینه عمرانی  را احداث مسجد حضرت ابوالفضل عباس ،  ایجاد کانال به طول دو ونیم کلیومتر برای انتقال آب چشمه به روستا ، احداث پارک وبوستان اوژدون  به مساحت  دو هکتار و کاشت بیش از هزار درخت در آن ،  تعمیر و بازسازی  دفتر انجمن و راه اندازی سیستم روشنایی زمین مسابقات ورزشی به شکلی ارزنده  ،برشمرد .
نوای گرم سرنا وکرنا  در زمان اجرای برنامه به تناوب فضای برنامه تلطیف می داد و اجرای موسیقی بختیاری بوسیله تنی چند از هنرمندان ازجمله  امیر ممبینی ،  مهدی طهماسبی ، محمدرضا موسوی وکرمی .... روزی فراموش ناشدنی  را برای حاضرین رقم زد .
بی تردید ایام نوروز و همزمان با بهار طبیعت  ، زمان مناسبی برای  تکرار و تمرین سنت ها و فرهنگ است  . فرهنگی که دولتی  و بخشنامه ای  نیست بلکه  ریشه در تاریخ این مرز و بوم دارد و کاملا مردمی و به شکلی غیر دستوری و با عشق به  وسیله ی سازمان های مردم نهاد همچون "انجمن سبز شاه نشین " به اجرا گذاشته می شود .

محل کنونی شما