خوزستان و باران پاییزی مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
شنبه ، 24 مهر 1395 ، 07:53
چکیده
میانگین بارش سال زراعی گذشته (از مهر ماه 1394 تا مهرماه 1395) در سطح کشور حدود 2 درصد نسبت به دوره آماری کاهش داشته است. انتظار می رود میانگین بارش فصل پاییز سال جاری کمتر از میانگین بلندمدت باشد که کاهش در نیمه غربی کشور از شدت بیشتری برخوردار خواهد بود اما در ماه های آذر و دی، مقدار بارش در سطح کشور به میانگین بلندمدت خود نزدیک می شود؛ به طوری که موجب می شود بارش فصل زمستان در محدوده نرمال (میانگین بلندمدت) باشد. در مجموع انتظار داریم میانگین بارش شش ماهه دوم سال 1395 متمایل به کمتر از میانگین بلند مدت باشد. بنابراین صرفه جویی در مصرف آب و انرژی و برنامه ریزی برای رویارویی با کمبود احنمالی آب، کاملاً ضروری است.


پیش­ بینی­ های بلندمدت توسط همکاران در «پژوهشکده اقلیم شناسی» تهیه و با جزیی تغییر در اینجا باز نشر می­ شود. چنانچه مایل به دیدن نقشه­ های بیشتر و با کیفیت بهتر هستید می­ توانید به تارنمای این پژوهشکده در بخش پیوندها نگاه کنید.
وضعیت جاری
بر اساس آمار سازمان هواشناسی کشور، با وجود اینکه بارش سال زراعی 95-94 نسبت به سال گذشته حدود 17 درصد افزایش یافته است، اما نسبت به دوره بلندمدت حدود 2 درصد کاهش را نشان می دهد. بیشترین افزایش بارش در استان های غربی کشور به ترتیب به مقدار 63، 46 و 43 درصد در ایلام، کرمانشاه و لرستان ثبت شد و همچنین بیشترین کاهش بارش سالانه در استان های یزد، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی به ترتیب به مقدار 44- ، 38- و 34- درصد رخ داد.

 


شکل1- پهنه بندی نمایه خشکسالی هواشناسی (SPEI) سال 95 - 1394
(
از: مرکز ملی خشکسالی سازمان هواشناسی کشور)

بر اساس نمایه خشکسالی SPEI در سال زراعی 95-94، به استثنای مناطق عمدتاً غربی، سایر بخش های کشور درگیر درجات مختلفی از خشکسالی بوده اند که جزئیات آن در شکل 1 دیده می شود.

پیش بینی بارش
در شکل 2 نابهنجاری مثبت فشار سطح میانگین دریا و ارتفاع تراز میانی جو (500 هکتوپاسکال) آورده شده که مقدار آن روی فلات ایران به ترتیب بین صفر تا یک هکتوپاسکال و 20 تا 25 ژئوپتانسیل متر است که نشانگر کاهش نسبی فعالیت سامانه های بارشی در دوره مهر تا آبان ماه است. 


شکل 2- پیش بینی بی هنجاری فشار سطح میانگین دریا (چپ) و ارتفاع تراز میانی جو، 500 هکتوپاسکال (راست) برای دوره مهر - آبان 1395 (از CFS v.2)
در شکل 3 پیش بینی بارش پاییز کشور آورده شده است. بارش فصل دیرهنگام و متمایل به کمتر از میانگین بلندمدت است؛ اما در ماه های آذر و دی، با افزایش فعالیت سامانه های جوی، بارش به میانگین بلندمدت نزدیک می شود. برخلاف دو ماه آغازین فصل پاییز، بارش آذر ماه در مناطق غربی بیش از نرمال خواهد بود.
شکل 3- پیش بینی بی هنجاری بارش کشور در فصل پاییز 1395 (mm)
نسبت به میانگین بلندمدت

شکل 4 پیش بینی بارش دو ماه آغازین فصل پاییز را نشان می دهد که نشانگر بارش مایل به کمتر از میانگین در اغلب مناطق کشور است.


شکل 4- پیش بینی بی هنجاری بارش کشور (mm) برای مهر ماه (چپ) و آبان ماه (راست) 1395 نسبت به میانگین بلندمدت (داده ها از CFS v.2 با حذف اریبی)

پیش بینی دما
دمای هوا در فصل پاییز در حد میانگین بلندمدت (با تفاوتی در حد 0.5- تا 0.5+ درجه سلسیوس) و در برخی مناطق تا 1.5 درجه سلسیوس بیشتر از میانگین بلندمدت در نوسان خواهد بود (شکل 5).


شکل 5-
پیش بینی نابهنجاری دمای فصل پاییز 1395 (درجه سلسیوس) نسبت به میانگین بلندمدت (از مدل CFS v.2 با حذف اریبی)

بی هنجاری دما در ماه های مهر و آبان در شکل 6 دیده می شود. به استثنای بخش هایی از مناطق شرق و جنوب کشور، میانگین دمای سایر نواحی
بین 0.5 تا 1.5 درجه سلسیوس بیش از میانگین بلندمدت خواهد بود که  افزایش آن در آبان ماه بیشتر از مهر ماه است.شکل 6- پیش بینی نابهنجاری دماهای مهر (چپ) و آبان (راست) 1395 بر حسب درجه سلسیوس نسبت به میانگین بلندمدت (داده ها از CFS v.2 با حذف اریبی)

نمایه دورپیوندی
نمایه انسو در منطقه Nino 3-4 است که نشانه کاهش نیم تا یک درجه ای دمای سطح پهنه های آبی در منطقه اقیانوس آرام استوایی است و حاکی از توسعه لانینای ضعیف در ادامه سال جاری است.


شکل 7- نمایه دورپیوندی برای فصل پاییز 1395


جمع بندی

- در فصل پاییز آرایش الگوهای فشار سطح میانگین دریا و ارتفاع ژئوپتانسلی تراز میانی جو به گونه ای است که مانعی برای نفوذ سامانه های بارشی روی فلات ایران خواهد بود.
- در دو ماه آغازین پاییز، بارش ها در اغلب مناطق کشور به ویژه در مناطق غربی،کمتر از نرمال خواهد بود.
- از انتهای آذر تا دی ماه با عقب نشینی پرارتفاع جنب حاره ای، میانگین بارش کشور در حد نرمال تا بیش از نرمال خواهد شد.
- در ابتدای پاییز بی هنجاری دمای کشور نزدیک به یک درجه است اما در ادامه تا 1.5 درجه  افزایش می یابد.

توضیح

پیش بینی فصلی کشور در اولین هفته هر ماه صادر می شود و درستی آن برای سه ماهه اول حدود 70 درصد است.
  
  (به نقل از سایت پژوهشکده هواشناسی)
 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.