امروز چهارشنبه 14 خرداد 1399 - Wed 06 03 2020

آخرین زمان بروزرسانی FTM_DATE_FORMAT_LASTUPDATE

طایفه مکوند

  • مشاهده در قالب پی دی اف

طایفه مکوند
.... گرد آورنده: آرشام داودی

مکوندی‌ها قریب به چهار قرن پیش (اواخر قرن دهم، تا اوایل قرن یازدهم ه.ق) به سرزمین بختیاری (محل سکونت فعلیشان) عزیمت نموده، و در آن زمان (قرن دهم ه.ق) یکی از قدرتمندترین طوایف بختیاری محسوب می‌شدند.

در اواخر قرن دهم و اوایل قرن یازدهم میلادی، طایفه مکوند به همراه برخی طوایف دیگر، از جمله: ممبینی، بتوندی، گتوندی، تمبی و گلگیری، به دعوت یکی از علمای معروف کهگیلویه به نام میرعلی اسماعیلی، برای حمایت از نواده دروغین شاه سلطان حسین صفوی، یعنی صفی میرزا، جهت جنگ وارد دهدشت شدند.

طایفه مکوند شامل تیره‌های زیر می‌باشد:

کاید: سمت کلانتری طایفه مکوندی را عهده دار بوده‌اند. محل سکونتشان در روستای جارو، رود زرد، کاید رفیع و دره خرزره می‌باشد.

کپنبور: محل سکونت این تیره روستاهای دیمه و طوله است.

کله‌ای: این تیره در روستای شاه‌نشین سکونت دارند.

کاردآهـن: محل سکونت این تیره روستای آب‌لشکر سفلی می‌باشد.

بوالفریسی: یا ابوالفارسی، این تیره در شاه‌نشین و پاپر سکونت داشته‌اند.

کاداری: این تیره در روستای قلعه گاری یا قلعه گبری ساکن بوده‌اند.

چهاربنیچه: این تیره در منطقه سی میلی ساکن می‌باشند.

اولاله: یا اولاد له. محل سکونت این تیره روستای سرتیوک است.

شرفینی: یا شرف الدینی. محل سکونت این تیره نیز روستای سرتیوک می‌باشد.

دشمن‌زیاری: محل سکونت این تیره روستای مه سنبلی و پربیکس می‌باشد.

کته بری: محل سکونت این تیره روستای گور کرد است.

تنبی: محل سکونت این تیره روستای آب لشکر وسطی می‌باشد.

لک: محل سکونت این تیره نیز روستای سرتیوک است.

مکوندی‌ها در این مدت، با طوایفی چون زنگنه، ممبینی، گلگیری و کردزنگنه هم‌جوار بودند، لذا وصلت‌های متعددی بین آنها صورت گرفته است. برخی از دست نوشته‌ها و اسناد حاکی از آن است، که جایگاه اولیه طایفه مکوند، در سردسیر، حدود دژسپید ممسنی و گرمسیر آنها در ماهور میلاتی، قلعه گل و قلعه جلادکان بوده. (ناحیه‌ای در نزدیکی شمال سردشت زیدون).

این قوم که در منطقه به خوشنامی و حسن رفتار معروفيت دارند در هشتاد کيلومتري شرق اهواز و در سايه صبحگاهي كوهساران آسماري و كوهپايه هاي مكوند و مابين دو شهر نفتي مسجد سليمان و هفتكل به زيبايي روزگار مي گذرانند . بعداز كمتر از يكصد و پنجاه سال پيش كه خان بختياري قسمتي از خاك مكوند در هفتكل (طوف سفيد يا دشت بهار) را به مهاجران قشقايي داد ، تركهاي قشقايي نيز به يكي از همسايگان غربي اين طايفه تبديل شدند .

هنری فیلد در کتاب مردم شناسی می‌گوید: شیرالی‌ها در سال ۱۲۵۶ه.ق از بهبهان به طرف رامهرمز کوچیده و در ناحیه جانکی گرمسیر مستقر شدند

جهانگیر قائم مقامی در مجله یادگار و مجله ژاندارمری می‌نویسد:

مکوندی‌ها بین قرن دهم و یازدهم ه.ق از منطقه ممسنی به این حدود مهاجرت کرده

منبع : ویکی پدیا

نظرات  

 
0 #2 مهدی مکوندی 06 بهمن 1397 ساعت 22:14
پیر موسی یا طوله یکی جاهای بود بعضی ازبچه های دیمه درآنجا خاک میباشند
نقل قول
 
 
0 #1 مکوند 07 آذر 1395 ساعت 03:25
تعجب اینجاست که سورباریک و قلعه گبری و دیمه درب کپنبور هستن اما به سه قشر دیگه تقسیم شدن. اصلا طوله ربطی به کپنبورا ندارن . در ضمن زمان جنگ با عثمانیا نادر شاه افشار تمام ایلات بویر احمد و ممسنی و باوی به نام شیخ محمد هاشم باوی و بختیاریا در اون جنگ شرکت داشتن .پس چطور دوباره مکوند رفت دهدشت . طایفه بابکانی تو اون جنگ نام اورده شده. چطور بابکانی حدود 200 ساله اومده تو منطقه بویر احمد . اولین جایی که اومد به قسمت کی گیوی ها بوده.کی گیوی از ایلات نویی بودن که در زمان کریم خان زند از طرف خرم اباد به منطقه کههگیلویه و بویر احمد اورده شدن. پس زمان نادرشاه این طوایف اون قسمت بویر احمد وجود نداشتن .
نقل قول
 
محل کنونی شما