امروز يكشنبه 5 خرداد 1398 - Sun 05 26 2019

آخرین زمان بروزرسانی FTM_DATE_FORMAT_LASTUPDATE

نادر شاه و مکوندی ها

  • مشاهده در قالب پی دی اف

 

نادر شاه و بختیاریها..... مهدی امیری .... وبلاگ ایل مکوندی
پس از اینکه بختیاری ها  از جمله مکوندی ها(امیر حسام الدین چارلنگ بختیاری) هم در فتح   دژ قندهار و هندوستان  به نادر شاه کمک بزرگی کردند , کارگزاران نادر در زور گویی و گرفتن مالیات ,بختیاری ها را بسیار آزار می دادند . به ناچار بختیاری ها (از جمله مکوندی ها)  سر به شورش  نهادند و نادر شاه هم با آنها وارد جنگ شد و مکوندی ها,  ممبینی ها و گلگیری و تمبی و گتوندی و جاوید و بکش و ممسنی ها و سایر بختیاری ها تا دهدشت و ممسنی با نادر , جنگ و گریز میکردند ورشادت زیادی بخرج دادند ولی شکست خوردند چون نادر سرداری بی مانند بود-در این جنگ و گریزها (کاید بهمن) و(کاید محمد زمان) و (کاید اسفندیار مکوندی) و شمار زیادی از بختیاری ها کشته شدند. بختیاریها به سرپرستی (حسام الدین مکوندی) زمستانها در ماهور میلاتی و تابستانها در دژسفید و دشت رزم  ممسنی زندگی میکردند و تا  زمانیکه نادرشاه  اجازه داد که حسام الدین و سایر بختیاریها به بختیاری بازگشتند, حسام الدین حاکم ممسنی بود.با اینکه  مکوندی های چارلنگ بختیاری  تا ممسنی رسیدند  , نادر بزرگان آنها را کشت وبه کرمان تبعید کرد. (امیر نظام الدین مکوندی چارلنگ بختیاری )هم در ممسنی مرد و پسرش (حسام الدین مکوندی چارلنگ بختیاری ) حاکم  ممسنی  شد  و چون  به بختیاری ها از جمله مکوندی ها  خسارت زیاد وارد شد  (میرزا مهدی خان استرآبادی) پا در میانی کرد و نادر شاه  دوباره اجازه داد عده  ای از مکوندی ها چارلنگ  بهمراه امیر حسام الدین به  (فریدن اصفهان) بروند. حسام الدین پسری بزرگ بنام (ولی) داشت که در زنده بودن حسام الدین از دنیا رفت و دو پسرولی( کاید  آقا امیر و کاید شیخ امیر) ,از (علیمردان خان بختیاری) نگران شدند و با داماد (کاید آقا امیر) یعنی (علی خان کیانی ) به   سرزمین کنونی  بختیارنشین خوزستان آمدند.  پسر امیر نظام الدین- امیر حسام الدین مکوندی چارلنگ بختیاری و پسر امیر حسام الدم الدین (ولی) بود و پسران ولی, (کاید آقا امیر وکاید  شیخ امیر ).


آرامگاه امیر حسام الدین مکوندی چارلنگ بختیاری در روستایی بنام (کلاسمدین) یا (کل حسام الدین) یا (ویرانه های حسام الدین) می باشد که در 2کیلومتری رودزرد کاید رفیع است.

(بی بی خانم)  دختر کاید آقا امیر نوه ی امیر حسام الدین بختیاری , همسر علی خان چالنگ  بختیاری است. دختر بی بی خانم , همسر فتحعلی شاه قاجار میشود که پسرش (سهام السلطنه) نام  داشت.

هنوز این شعر شاعر ممسنی را درباره امیر حسام الدین بختیاری, در ممسنی زمزمه میکنند.

ما بین چار گروی ناسازگار       زین   و   بین   و   بارسلار

ای خدای ممسنی دشمن زیاری   هر زمان بر ای خوره حسام بختیاری

شعر بالا را یکی از خویشاوندان سببی من بنام (حیدر قلی خان کیانی) از طایفه (خوانین کیانی) برای من بیان کردند.

در بختیاری بودن امیر حسام الدین  و نیاکانش از نظر تبار بختیاری , هیچ شکی نیست.

نظرات  

 
0 #6 حیدر 24 فروردين 1397 ساعت 20:47
خانواده حسام الدین مکوند در قرون اولیه اسلامی پیش از اینکه اسمی از لر و بختیاری باشد، در سرزمین ممسنی می زیسته اند. در زمان صفوی به منطقه جانکی مهاجرت کردند.
نقل قول
 
 
0 #5 ساسان مرادپور 18 بهمن 1393 ساعت 20:29
;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-)
عالی بود
sartiyokcity.blogfa.com :roll: :roll: :roll: :roll:
نقل قول
 
 
0 #4 ابلشکری 02 بهمن 1393 ساعت 11:57
اطلاعات مفیدی بود :roll:
نقل قول
 
 
0 #3 شهاب داودی 27 دی 1393 ساعت 08:39
درود بر مخاطبان فهیم خصوصا کاربرــ مکوند ــ عزیز.
مکوندیها و ممبینی ها هر دو از شاخه چارلنگ بختیاری بوده و ریشه و خاستگاه جغرافیایی مشترکی دارند و به همین دلیل در جنگ ها بر اساس پیمان برادری که با هم داشتند پشت همدیگر بودند و این برادری تا دوره حکومت محمد تقی خان چارلنگ هم ادامه داشت اما پس از این خان بزرگ که خواهر زاده مکوندی ها بود، جانشینش ــ صمصمام السلطنه ـ که عمو زاده وی بود بنا بر دشمنی با مکوندی ها گذاشت و برای جنگ با مکوندی ها از ممبینی ها استفاده کرد . نمونه بارز این جنگ ها جنگ با کپن پورها در قلعه مدرسه بود که متاسفانه جمعی از مکوندی ها کشته و جمعی نیز به شوشتر مهاجرت کرده و هم اکنون نیز بیش از پنج هزار نفر از این طایفه بزرگ بین شوشتر و دزفول ساکن بوده و به کار کشاورزی مشغول هستند.
نقل قول
 
 
+2 #2 مکوند 26 دی 1393 ساعت 06:43
سلام.دلیل این همه نزدیکی ما با ممبینی ها چیه.توی خوزستان .کرمان .چهارمحال.ممسنی.اصفهان درکنار هم هستند.مکوند
نقل قول
 
 
+3 #1 امید ابوالعباسی 21 دی 1393 ساعت 00:24
وبلاگ بسییییییییییار خوبی داری عزیزم .موفق باشی
نقل قول
 
محل کنونی شما