امروز چهارشنبه 1 آبان 1398 - Wed 10 23 2019

آخرین زمان بروزرسانی FTM_DATE_FORMAT_LASTUPDATE

پاسخ به شبه در مورد خاستگاه مکوند

  • مشاهده در قالب پی دی اف

پاسخی به شبه در مورد خاستگاه مکوند ...... نوشته شده توسط اکبر (مکوندی)
در مقاله ای که در همین تارنما با عنوان مکوند و دیگری خاستگاه مکوند منتشر شده دوستان و مخاطبان نظرات متفاوتی دادند لذا از دوستان محترم خواهشمندم علمی حرف بزنند. بخاطر یک تشابه اسمی مکوندی ها رو به دیگر اقوام ربط ندهید .همه ایلات و طوایف ایرانی متشکل از ایلات و تیر های مختلفی هستند. طایفه مکوند هم مثل بقیه طایفه ها متشکل از کنفدراسیونی از تیرهای مختلف هست که اکثر ریشه در لر بزرگ دارند.
دوستان.کلمه کاید و قائد در عربی به معنی رئیس است.ولی واژه کی در ایران باستان معنی رئیس و سرور بوده است.کیانی در واقع جمع کی است مثل کی کاوس ......اما کایدهای مکوندی در واقع کی ها بوده اند.در برخی منابع صفوی از قائدان شولستان و ممسنی نام برده شده است.به دلیل هم معنایی قائدان عربی با کیها/کایدهای/کیان فارسی به تدریج وا ژه فارسی کنار رفته است.مکوندیها در دوره صفوی از ایل جاوید ممسنی اطراف قلعه سفید جدا شده اند.هنوز طایفه وابستگان خوانین جاوید به نام مال کیی مشهورند.
ممسنی ها یک ایل باستانی بودن در سغد و پارتی خیلی از نویسندگان و تاریخدانان چون هرودوت و غیره از قومی به نام مماسن ها نام میبرند که جلوی اسکندر مقاومت کردند و راه را بر اسکندر بسته بودند از همان تاریخ به بعد ممسنی ها در فلات ایران پراکنده شدند گروهی به سیستان و بلوچستان و پاکستان رفتند و گروهی به شامات و سوریه امروزی .تا اینکه دوباره در قرن سوم هجری ممسنی ها همراه بختیاری ها از کردستان سوریه به وطن اصلی خود بازگشتند و از همان زمان ممسنی ها وارد استان فارس و کهگیلویه شدند و یکی از قدرتمند ترین ایلات ایران رو تشکیل میدادند تا اینکه متاسفانه در زمان نادر شاه افشار و صفویه در صدد تضعیف این ایل برآمدند و بیشتر  آنها را به جاهای مختلف کوچ و تبعید کردند.
گروهی از ممسنی ها که جمعیت زیادی بودند به سیستان و بلوچستان تبعید شدند و همچنان پسوند ممسنی دارند. گروه  زیادی هم به جنوب استان فارس و بوشهر تبعید شدند از جمله طایفه قائدان ممسنی با کائدان ممسنی به بوشهر و تنگستان و فراشبند و فیروزآباد و غیره رفتند. ریئس علی دلواری از طایفه قائدان ممسنی بود حتی نام فامیلی ممسنی داشت که به رئیس علی دلواری تغییر دادند.
و گروهها و طایفه های دیگری هم به خوزستان و بختیاری و کهگیلویه وارد شدند جهت نیرومند تر شدن ایلات بختیاری و کهگیلویه همچنان ردپاهایی از حضور ممسنی ها در بختیاری مشاهده میشود و با اسم ها و طایفه های زیادی چون شیخ و قائد و کائد و دشمن زیاری و ممسنی و ممبینی و جاوندی و جاوید و جاویدی و کیانی و غیره بر میخوریم.
جاوید نام یکی از طوایف ممسنی است  که  ردی  از آنها هم در  بختیاری مشاهده می شود . از جاوندهای بختیاری گرفته تا جاویدهای اطراف شوشتر یک سئوال برایم پیش آمد. آیا در مکوندی هم نام جاوید یا جاویدی وجود دارد یا نه ؟یا قائد جاویدی یا کائد جاویدی ؟  ممسنی ها خودشان را میراث دار رستم میدانند و   اعتقاد دارند رستم پهلوان هم از ممسنی برخاسته است .هنوز هم طایفه بنام رستم در ممسنی وجود دارد. رسم شاهنامه خوانی و غیره هم از طریق همین ممسنی ها به خوزستان و جاهای دیگر راه پیدا کرد.
در دوره صفویه ایلات افشار و ذوالقدر در فارس مستقر شدند و حکام فارس و کهگیلویه از طوایف ذوالقدر و افشار بودند.ممسنی ها با سلطه ترکان مخالفت کردند و نهایتا بین محمدخان ممسنی و شاه عباس جنگی درگرفت.محمدخان ممسنی با 18 هزار خانواده فارس را به مقصد سیستان و بلوچستان ترک کرد و هم اکنون 1 میلیون ممسنی با بیش از 144 طایفه در مناطق مرزی ایران،پاکستان و افغانستان ساکنند.برخی طوایف  ممسنی شامل:ممسنی، ممبینی و مکوندی و سنجابی هم ناچار به خوزستان و لرستان رفتند...
هدف از نوشتن این مطلب این بود که واقعا خیلی تعجب میکنم بعضی از برادران چطوری دارند ریشه خودشان را با تبر میزنند. حکومتهای فراعنه مصر منشاء آفریقایی دارند .فرعون ها و مصری های اصیل ریشه آفریقایی و تیره پوست دارند. تمام ایلات بختیاری و ممسنی و کهگیلویه از یک تبار هستند. شاهنامه خوانی  در خون همه مکوندی ها وجود دارد و ما  بیشتر از بقیه اقوام، فرهنگ  ایرانی رو حفظ کرده و به آن افتخار می کنیم .
"گفتنی است این مقاله طی چند نظر ذیل مطلب مکوند توسط کاربر محترمی با نام اکبر کار شده بود که مدیریت سایت با اجازه ایشان وکمی تغییر آنرا به صورت مقاله ای مستقل منتشر کرد"

نظرات  

 
0 #8 مهدی مکوندی 03 بهمن 1397 ساعت 22:10
لطف کن اگر اطلاعاتی راجب تیره کپن بور از طایفه مکوند داری منتشر چون بعضی میگن این تیره از نوادگان برمکی هستن باتشکر ازرحمانی
نقل قول
 
 
0 #7 مهدی مکوندید 03 بهمن 1397 ساعت 22:06
یک لطف بکن اگر اطلاعاتی از تیره کپن بور از طایف مکوند خوزستان دارید منتشر کن چون بعضی معتقد هست که این تیره از نوادگان برمکی هستن باتشکر ازرحمانی
نقل قول
 
 
0 #6 میثم قلیلی 31 شهریور 1397 ساعت 00:09
سلام ببخشید من یه سری اطلاعات میخواستم و بدونم مکوندی ها بعد از شاهرخ چطور به ماکان پسر روزبهان میرسند و همچنین آیا روزبهان از شاهزادگان ساسانی بوده و اگر بوده شجره اش چطور به انها میرسد. دیگر اینکه نسب کیان ارسی از کجا بوجود آمده بر حسب شجره نامه و نام اجداد.بنده تفحص کننده در رشته نسب شناسی هستم اگر کمک کنید سپاسگذار میشوم این شماره بنده است اگر خودتان یا کسی که اطلاعات جامعتری میتوانده به بنده بدهد ممنون میشوم با پیام شمارش رو برای بنده ارسال کنید. 09336505340
نقل قول
 
 
+1 #5 مدیر سایت 29 مرداد 1397 ساعت 09:08
جناب رحمانی ؛ درود
احترما بخشی از پاسخ حضرتعالی در مورد طایفه جاوید در مطلب جدیدی که امروز دوشنبه 29 اَمُرداد ماه در همین تارنما منتشر شده آمده است.
با احترام
شهاب داودی
نقل قول
 
 
+1 #4 amir rahmani 27 مرداد 1397 ساعت 18:26
سلام
ببخشید میشه در مورد طایفه ممبینی که از مبین بیگ یا ممبی بیگ و از سلسه ساسانیان می باشد واز قوم مماسن و ایل جاوید یا جاوی هستن که هم اکنون در بختیاری سکونت دارن اطلاعاتی منتشر کنید چون از هر کی سوال میکردیم ی داستان متفاوتی تعریف میکرد اخرش هم نمیدونست از کجا اومدن لطفا اطلاعات درست بدید و بگید از مرد ، کرتی (کردی) ، مکا از کدومش هستن از استاد همتی نوشته ایی خوندم که ایل جاوید رو به کردان جاوانی ربط داده واحتمالا هسته اصلی این ایل باشه و استاد حسن جافی مقاله ایی منتشر شد در مورد ایل کردان جاوانی که در تارخ کردستان گم شدن و عده کمی از این در جاوان دماوند زندگی میکنن و تا قرن هفتم و هشتم از ایلات صاحب قدرت در منطقه کردستان بودند و احتمال میدن که جاو یا جاوان به مرور زمان به جاف تغییر کرده باشه که هنوز به یقین نرسیده اند . با تشکر
نقل قول
 
 
0 #3 javdan 30 مرداد 1393 ساعت 19:11
خاستگاه مکوندها و بسیاری از طوایف قدیمی ممسنی دشت شاهون ( شاهان) جاوید ممسنی بوده است.در قرن چهارم هجری شهری به نام شیراز مرکز منطقه شاهان بوده است. با سقوط سلسله آل بویه بوسیله سلجوقیان جابجای قومی گسترده ای در سرزمین شولستان ممسنی با مرکزیت نوبندگان صورت گرفت. دشمنزیار دیلمی بانی طایفه دشمنزیاری ممسنی است. مهاجرت جاویدیها به اندونزی و شرق افریقا در همین زمان رخ داد. در واقع شاهان حکومت شیرازیها در زنگبار و تانزانیا نه از شیراز مرکز فارس ٰ بلکه از سلسله شاهان محلی شیراز شاهون جاوید و از نسل امیر نصیرالدین لر و خاندان کالیحار دیلمی بوده اند
نقل قول
 
 
0 #2 حیدر 21 مرداد 1393 ساعت 18:34
سناتور سردار فتح محمد خان محمدحسنی ( ممسنی) نماینده فعلی ایالت بلوچستان پاکستان در مجلس سنای پاکستان از طایفه کیازهی ( کی زاده) است.
نقل قول
 
 
+3 #1 ذوالقرنین 28 آبان 1392 ساعت 15:32
با درود.مورخ یونانی که به نبرد ممسنی ها با اسکندر اشاره کرده است,کورتیوس روفوس مولف تاریخ اسکندر است.در متن بالا به هرودت مورخ یونانی اشاره شده که هرودت قبل از اسکندر بوده است.به نوشته استرابو مورخ رومی سه طایفه هخامنشی به نامهای :مردی,کرتی(کردی ) و مکه(مکا) در استان فارس در حدود ممسنی فعلی زندگی می کرده اند.علاوه بر مک وند که منسوب به طایفه مکه هخامنشی است, طوایف دیگر ممسنی به نام مردویی,تیر مردانی,مرزیونی و دهمرده نام طایفه مردی را حفظ کرده اند.
نقل قول
 
محل کنونی شما