امروز پنجشنبه 31 مرداد 1398 - Wed 08 21 2019

آخرین زمان بروزرسانی FTM_DATE_FORMAT_LASTUPDATE

قوم مكوند

  • مشاهده در قالب پی دی اف
میانگین امتیار کاربران: / 5
ضعیفعالی 

مكوند                                                           شهاب داودي
مکوند قومی به بلندای تاریخ و به سرافرازی بختیاری است ... مکوندی ها صدها سال مرزبان ایل بختیاری بوده و هستند ... سرزمین این طایفه بزرگ از یک سو با ایل بهمئی و از سوی دیگر با اعراب همسایگی دیرینه دارد .
این قوم که در منطقه به خوشنامی و حسن رفتار معرفیت دارند در هشتاد کیلومتری شرق اهواز و در سایه صبحگاهی کوهساران آسماری و کوهپایه های مکوند و مابین دو شهر نفتی مسجد سلیمان و هفتکل به زیبایی روزگار می گذرانند . بعداز کمتر از یکصد و پنجاه سال پیش که خان بختیاری قسمتی از خاک مکوند در هفتکل (طوف سفید یا دشت بهار) را به مهاجران قشقایی داد ، ترکهای قشقایی نیز به یکی از همسایگان غربی این طایفه تبدیل شدند .

طایفه مکوند که در جنوب خود رامهرمز، در شرق باغملک ، در غرب هفتکل و اهواز و در شمال خود مسجدسلیمان را دارد از دهستان میداود در باغملک تا دهستان (بخش ) گلگیر در مسجد سلیمان گستردگی داشته و به دلیل هم جواری با راه ارتباطی و شرکتی هفتکل به مسجد سلیمان دهها سال زود تر از دیگر روستاها و مناطق رشد کرده و به تعالی نزدیک شد. بعداز کشف نفت در سال هزار و دویست و هشتاد و هفت در سرزمینهای بختیاری و بعداز آن طایفه مکوند که صدها سال کلانتری و حکومت بختیاری در منطقه جانکی را بعهده داشت خیلی زود جذب شرکت نفت شده و در رده های مختلف این شرکت مشغول به فعالیت شدند واکنون که یکصد سال از کشف نفت می گذردنیز تعداد مکوندی های شاغل در این غول نفتی جهان بیشتر از دیگر طوایف بختیاری است .

مکوندیها که از ایل چارلنگ بختیاری هستند دارای گویش خاصی می باشند که در منطقه هفتکل به گویش مکوند شهرت دارد و جالب است بدانید که اکثر مردم ساکن در هفتکل (از ایلات ، طوایف و گویش های مختلف) نیز معمولا از این گویش برای ارتباط با دیگر طوایف استفاده کرده و گویش مکوند به گویش عمومی هفتکل تبدیل شده است.

کودکان مکوندی به دلیل نزدیکی به دو شهر نفتی هفتکل و مسجد سلیمان و بهره مندی از امکانات شرکت نفت جذب مدارس تازه تاسیس این شرکت شده و به سرعت مدارج علمی را پشت سر نهاده و در کوتاه مدتی از حیث دانش آموختگی نیز سرآمد دیگران شدند .

بدلیل کلانتری مکوندی ها در منطقه ، این طایفه همواره دوشا دوش ایل بزرگ بختیاری از سرحدات ایران پاسداری کرده و در جنگهای مختلف شرکت داشتند و می گویند در کشور گشایی نادر شاه و فتح کابل و هندوستان نیز مردانی از این طایفه جز سرداران سپاه ایران بودند که پس از بازگشت از جنگ درشمال شرقی ایران ماندگار شدند و اکنون نیز عده ی زیادی از طایفه مکوند با عنوان مکوندی در این خطه از ایران از سرزمین مادری دور افتاده اما به زیبایی روزگار می گذرانند.

مکوندی ها علاوه بر سکونت گسترده در شهرهای هفتکل و مسجدسلیمان تعداد زیادی از ایشان از قدیم تاکنون در مناطق مختلف شوشتر ساکن هستند که گویششان با گویش سرزمین مادری متفاوت اما رفتار، پندار و گفتارشان همانند همتبارانشان در سرزمین مادری نیکو است .

نظرات  

 
0 #10 محمد 01 مهر 1397 ساعت 17:42
سلام
تاریخ مکوندها و ممبینی ها یا مبین بیگی ها بهم گره خورده و از دیرباز در قوم مماسن و ایل جاوید یا جاوی در منطقه اسپید دژکه (دژ معروف شاهنامه) در روستای بهلو یا پهلو در منطقه جاوید لاهوری و جاوید لله ساکن بودند که بعدا این منطقه از نورآباد و ممسنی جدا شد و به کهگیلویه پیوست . جهت نیرومند شدن قوم بختیاری ممبینی ها به سمت جانکی و بختیاری مهاجرت کردن و سپس مکوندها و طوایف دیگر .
نقل قول
 
 
0 #9 فرهاد 19 ارديبهشت 1397 ساعت 17:38
سلام شهاب خوبی فرهادموسوی هستم
نقل قول
 
 
+1 #8 شهاب داودی 23 مرداد 1393 ساعت 08:03
محمد عزیز .با درود و سپاس از نظر شما. " مکوند" تشکیل شده از دو بخش مک + وند به معنای "مک" نیزه دو سر و مکوند به معنای نیزه ی دوسر انداز است.
نقل قول
 
 
+1 #7 محمد مكوندى 21 مرداد 1393 ساعت 15:45
سلام مرسى از اطلاعاتي كه دادى.اسم مكوند ازكجاامده اگه جواب بدين ممنون ميشم
نقل قول
 
 
+3 #6 شهاب داودی 08 خرداد 1392 ساعت 07:44
با سلام به همه ی مخاطبان فهیم. کاربری که به اسم انصاری نظر داده دو نظر دیگر نیز ذیل مطلب خاستگاه قوم مکوند درج کرده که در آنجا از نام کاربری مکوندی کمک گرفته...باری به هرجهت آقای انصاری عزیز تاریخ مکوند مشخص است و صداقت و پاکی این قوم اصیل ایرانی ــ آریایی نیز ورد زبان همگان می باشد و شما دوست عزیز نیز چنانچه از یک مکوندی خدای ناکرده بدی دیدی آن را به نام این قوم بزرگ لحاظ نکن.سپاسگذارم
نقل قول
 
 
-4 #5 انصاری 01 خرداد 1392 ساعت 11:57
جم کنید بابا یه مشت عرب پا پتی امده اند تو بختیاری بیشترین ضرر هم مکوندی ها به ما زدند.
نقل قول
 
 
+3 #4 mak 08 فروردين 1392 ساعت 11:26
افرین !
پرچم بالاست :lol:
نقل قول
 
 
+3 #3 بابک 12 مرداد 1391 ساعت 18:10
با سلام به طایفه مکوند خدا قوت
نقل قول
 
 
+3 #2 حسین 26 تیر 1391 ساعت 16:04
جالب بود
نقل قول
 
 
+3 #1 گرمسيري 17 خرداد 1391 ساعت 17:46
با سلام به اهالي خوب شاه نشين و طايفه ي مكوند ومن خوشحالم از اين كه شما براي روستايتان تلاش مي كنيد و در معرفي طايفه ي خود نيز همت .اميد دارم برادران ممبيني و ديگر روستاها نيز اين همت را به خرج دهند .
نقل قول
 
محل کنونی شما