امروز دوشنبه 7 آذر 1401 - Mon 11 28 2022

آخرین زمان بروزرسانی FTM_DATE_FORMAT_LASTUPDATE

شاه نشین

  • مشاهده در قالب پی دی اف
میانگین امتیار کاربران: / 2
ضعیفعالی 

شاه نشین
شاه نشین یکی از روستاهای مُلک مکوند است که مابین هفتکل و باغملک و زیر سایه کوهساران آسماری ؛ همان جایی که نخجیر بزرگان و تک تیراندازان بختیاری است هر صبحگاه با صدای تیهو و کبک به آفتاب درود می فرستد و هر شامگاه نیز با صدای پای آب که از میان آبادی می گذرد به خواب می رود.
شاه نشین  یعنی جای نشستن شاه ... به نوشته ي آقاي امير آرمين  پژوهش گر ارجمند و نويسنده كتاب ((تاريخ بختياري و شرحي بر جانكي و طايفه مكوند)) نادر شاه افشار بعد از بازگشت از كهگلويه و بوير احمد و در سر راه سفر به شوشتر در اين منطقه اتراق كرده و از آن تاريخ به بعد آنرا شاه نشين ناميده اند    ولی در اصطلاح جغرافیایی به مکانی که از سه طرف در احاطه کوهها باشد شا ه نشین می گویند و در کاخهای پادشاهان ایران زمین نیز همواره اتاقی برای نشست های خاص وجود داشت که به آن اتاق نیز شاه نشین می گفتند.
روستای شاه نشین از طرف شرق با  کوه آسماری و روستاهای صحرای توله (آبلشکر و  چشمه روغنی) و از سمت مغرب با روستاهای سرتیوک ، جارو و دیمه درب و از سمت شمال  نیز با بیدزرد و گل گیر همسایگی دیرینه دارد .
فاصله روستای شاه نشین از سمت مغرب و روستای سرتیوک به هفتکل نزدیک بیست   کیلومتر و از سمت شرق و صحرای توله با هفتکل بیش از چهل و پنج کیلومتر است.
با توجه به زمینهای حاصلخیز کشاورزی و مراتع وسیع و بکر، کار اصلی مردم ساکن در روستای  شاه نشین کشاورزی و دامپروري  است و هم اکنون به صورت ثابت بیش از ده خانوار و بصورت فصلی  نزدیک به دویست خانوار در این روستا ساکن هستند .
در اول انقلاب و قبل از آن بدلیل نبود مدرسه راهنمایی در شاه نشین ساکنان این روستا جهت ادامه تحصیل فرزندانشان مجبور به کوچ به هفتکل بودند و به همین دلیل در یک دوره ی ده ساله (تا سال شصت و پنج) تقریباً هشتاد درصد ساکنین به هفتکل و اهواز مهاجرت کردند   ودر کوتاه مدتی این روستا به مخروبه ای تبدیل شد  و بعد از آن نسل جوان شاه نشين در سال هفتاد و هشت با راه اندازي انجمن سبز    باهمت و كار مضاعف  در راستاي احياي اين روستاي زيبا گام برداشتند كه گزارش گوشه اي از مهمترين عملكرد اين سازمان مردم نهاد ومطالبي بيشتر در مورد اين روستا درهمين تارنما   (WWW.SHAHNESHIN.IR)آمده  است.
واحد فرهنگي هنري  عمومي انجمن سبز

محل کنونی شما